Mitai trukdantys lieknėti

Moters apetitas – sunkiai suvokiamas reiškinys. Kiek kartų vyrai stebėjo tokią situaciją: per pirmąjį pasimatymą mergina kukliai knibinėja salotas šakute, per antrąjį papildomai užsisako sriubos, o per trečiąjį – drąsiai ima desertą ir didoką kepsnį.

Dažniausiai damos specialiai stengiasi valgyti mažiau, o štai mokslininkai įrodė, kad vyrams kaip tik patinka moterys, turinčios sveiką apetitą. Bet jei jums vadovauja skrandis, išsaugoti gražią figūrą yra daug sunkiau. Ką gi daryti?

Internete parinkome populiariausias nuomones apie apetitą ir nusprendėme išsiaiškinti, kaip suderinti griežtą dietą su sveiku noru pavalgyti. Pakomentuoti šį „liaudies balsą“ paprašėme dietologą Aleksejų Kovalkovą.

Pirmasis mitas susijęs su tuo, kad apetitas – blogas dalykas. Ar tikrai taip?

Darius : Kiekvienas žino, kas yra apetitas. Panaši sąvoka būtų alkis. Yra trys alkio rūšys. Pirmoji: kai skrandis tuščias ir sumažėja cukraus kiekis kraujyje – tai normali sveiko organizmo reakcija. Kitas dalykas, kai einate į virtuvę ieškoti konkretaus produkto – tai psichologinis alkis. Trečia rūšis būdinga daugiausia moterims – kai jas tiesiog traukia prie šaldytuvo, nes „norisi kažko tokio“. Taigi, sveikas alkis yra gerai.

Ar tiesa, kad reikia skaičiuoti kalorijas norintį subalansuoti mitybą?

Darius : Ši nuomonė labai paplitusi tarp merginų, bet ji yra klaidinga. Galima apskaičiuoti dienos kalorijų normą ir valgyti greitą maistą. Tačiau to nepavadinsime subalansuota mityba.

Ar vaistai apetitui kontroliuoti tikrai yra veiksmingi?

Darius : Labai pavojinga vartoti kokias nors tabletes savarankiškai, pasiskaičius internete, be gydytojų konsultacijos. Nerekomenduoju niekam tokio metodo. Ypač aktyvuotos medžio anglies ar šlapimą varančių vaistų – visa tai jau gili praeitis, visas šis „viduriavimo džiaugsmas“ neatneš rezultatų.

Jei norite valgyti – išgerkite stiklinę vandens. Ar pasiteisina šis metodas?

Darius : Ne visai, nes troškulio ir alkio centrai yra skirtingi dalykai. Taip gali atsirasti edematinis sindromas. Riebalams skaidantis išsiskiria vanduo, reiškia, organizmas bus perpildytas vandens, tai trukdys numesti svorį. Pirmiausia reikia suprasti, kodėl vanduo susilaiko organizme. Tai vyksta dėl trijų priežasčių: sutrikusi hormonų veikla, didelė druskų ar alkoholio koncentracija.

mitai-trukdantys-liekneti
Mitai trukdantys lieknėti

Obuolys vietoj žalingų kalorijų. Ar šis teiginys teisingas?

Darius : Obuoliuose yra piruvo rūgšties druskų, vadinamų piruvatais. O šios druskos organizme virsta oksalo rūgštimi, kuri yra medžiagų apykaitos procesų katalizatorius. Jei jūsų medžiagų apykaita sulėtėjusi, tada obuolys padės paspartinti šį procesą. Tai tas pats angliavandenis, apie kurį dietologai kalba taip: riebalai sudega angliavandenių liepsnoje. Taigi šį būdą galima vadinti veiksmingu ir naudingu.

Ar reikia pašalinti duoną iš valgiaraščio?

Darius : Endokrinologai ne veltui matuoja insuliną angliavandenių vienetais. Valgant baltą duoną, cukraus išmetimas į kraują yra daug didesnis, nei valgant rafinuotą cukrų. Taigi duona tikrai yra blogai.

Ar galima sulieknėti, atsisakius cukraus?

Darius: Visiškai atsisakyti cukraus yra sudėtinga. Tai priklausomybė nuo angliavandenių. Tačiau šis metodas yra gana efektyvus.

Taigi paaiškėja, kad apetito nereikėtų riboti bet kokiu būdu. Bet galite atsisakyti, pavyzdžiui, duonos ar cukraus, kurio lengvai galima gauti iš vaisių, tinkamai juos vartojant.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *