Produktai – antidepresantai

 

Kai sieloje gūdu, pasaulis atrodo pilkas, o gyvenimas liūdnas ir nuobodus, taip norisi praskaidrinti kažkuo savo nuotaiką: nusipirkti gražių rūbų arba kažkuo skaniai pasmaguriauti. Beje, apie maistą: ne visada skanaus ir gražaus maisto vartojimas teigiamai atsiliepia jūsų figūrai ir netgi nuotaikai. Kad tikrai pakelti sau nuotaiką maisto pagalba, reikia žinoti, ką valgyti. Peržiūrėjusi internete įvairiausią medžiagą, aš sau ir tau, miela skaitytoja, atrinkau pagrindinius produktus, galinčius pagerinti nuotaiką bei pastiprinti sveikatą.

Vienas efektyviausių produktų –  antidepresantų –  riebi žuvis (lašiša, menkė, skumbrė) ir riešutai. Tai riebiųjų rūgščių Omega –  3, šaltiniai, kurie pagerina galvos smegenų ląstelių darbą, dėl ko blogos nuotaikos greitai išblėsta. Juose yra ir vitamino B6, gerinančio nervų bei imuninės sistemų darbą ir, kas ne mažiau svarbu –  šiuose produktuose yra amino rūgšties triptofano, iš kurio, beje, sintezuojasi „laimės“ hormonas, serotoninas, kuris išlieka kiekviename patiekale, pagamintame iš šių produktų. Kalbant apie žuvį, tai daugiausiai amino rūgšties triptofano, išsilaiko silpnai sūdytame žuvies produkte. Riešutuose, geros nuotaikos palaikymui, didelės mineralo seleno atsargos, kurio, labiausiai trūksta pagyvenusiems žmonėms. Taigi –  valgykite žuvį tris –  keturis kartus per savaitę po 100 –  150 g ir po 30 g riešutų kasdien –  būsite ne tik sotūs, bet ir laimingi.

Pasirodo, vištienos sultinys ne tik padeda išsigydyti nuo peršalimo, bet ir pasireiškia raminančiomis savybėmis. Baltymas, esantis šio paukščio mėsoje (o taip pat grikiuose ir avižose), susideda iš jau minėtosios amino rūgšties, triptofano. Vištos kiaušiniuose, beje, taip pat yra šios amino rūgšties ir A, E, D ir B grupės vitaminų, trūkumas kurių, dažnai priveda prie depresijos. Šių grupių vitaminų gausu ir žiediniuose kopūstuose ( ne tik šviežiuose), kurių galima nusipirkti, pavyzdžiui, turguje ir pasigaminti skanių salotų.

00008

Aš dažnai pastebėjau savo atžvilgiu, kad norisi nuotaiką pakelti ryškiais saldainiais ar limonadu, nors iš tikrųjų, geriau juos pakeisti ryškiomis daržovėmis ir vaisiais. Linksmos spalvos išlieka, o naudos –  keliais kartais daugiau. Daržovės ir vaisiai, kaip: burokėliai, baklažanai, morkos, džiovinti abrikosai, mandarinai ir panašiai, turi savo sudėtyje bioflavonoidų. Šios medžiagos gerina kraujotaką galvos smegenyse. Ypatingai, „nuotaikos vaisių“ sąraše, pasireiškia bananai, kurie savo sudėtyje turi daug vitamino B6, būtino gerai nuotaikai palaikyti ir galinčio padėti, chroniško nuovargio ir depresijos atvejais. Žmogaus, vartojančio daugiau ryškiaspalvių daržovių bei vaisių, smegenys gauna daugiau deguonies, ko pasekoje, organizmas patiria didesnį komfortą, o nuo to –  nuotaika tik gerėja.

Dažniau šypsotis padeda absoliučiai visų rūšių sūriai, kurių sudėtyje gausu gerą nuotaiką palaikančių rūgščių: feniletilamino, triptamino ir tiramino. Ir, žinoma, kartusis šokoladas, kuris taip gelbėja lieknėjančius žmones. Kai sėdėjau ant dietos, šis saldumynas kėlė man nuotaiką tik dėl to, kad aš galėjau leisti sau suvalgyti kelias skilteles. Pasirodo, kakavos pupelėse gausu feniletilamino, skatinančio organizme endorfinų gamybą. Manau, daugelis mūsų girdėję, kad tai –  meilės hormonas. Taip jau gaunasi, kad taip gausiai reklamuojami pieniniai šokoladai, apart cukraus ir kalorijų, nieko gero nebeduos, lyginant su karčiuoju šokoladu. Be to, karčiajame šokolade yra ne mažai magnio, puikiai sugebančio sumenkinti stresą.

Žinoma, ne visi produktai –  antidepresantai, atrodo taip iš pirmo žvilgsnio. Pavyzdžiui, neperskaičius krūvos straipsnių, niekad nepagalvočiau, kad riebi žuvis gali pakelti nuotaiką. O štai tie produktai ir tos priemonės, kurias daug kas skaito, kaip gerinančias nuotaiką, atvirkščiai, jai tik kenkia. Saldumynai greitai sukelia cukraus kiekį kraujyje, o tai, tarp kitko, priveda prie chroniško nuovargio. Nuriebalinti produktai taip pat gali privesti prie depresijos. Taigi, „sėdint ant dietos“, geriau valgyti vaisius ir daržoves, kad būtumėte ne tik būdrūs, bet ir linksmi bei laimingi. O štai tonizuojantys gėrimai, o juo lab –  alkoholis, nors ir pralinksmina, bet ne ilgam, apsunkindamas tuo tarpu, antinksčių darbą ir pakeldamas cukraus kiekį kraujyje.

Tabakas, aplamai, gali privesti prie vitaminų bei mineralų trūkumo organizme, kas būtinai sumenkina nuotaiką.

Vienu žodžiu, norint atsikratyti depresijos ir rečiau liūdėti, reikia prisipjaustyti sau ryškių daržovių ir vaisių salotų, pavalgyti riešutų bei vištienos sultinio, pasikepti kiaušinienės ar žuvies ir viską užkąsti sūriu. Desertui –  pora skiautelių juodojo, kartaus šokolado. Tada organizmas liks patenkintas ir nuo jūsų veido neišnyks šypsena. Aš dabar taip ir valgau.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *